Wiele publikacji dotyczących rodzicielstwa skupia się na pozytywnych aspektach więzi dziecka z matką, ale pomija rolę ojca. Jest on często ukazywany jest w sposób negatywny, jako osoba mało zaangażowana ze stosunkowo wąską wiedzą na temat własnego potomstwa. Nawet bajki dla dzieci prezentują ojca jako osobę nieudolną, mało obecną, niejednokrotnie wycofaną emocjonalnie.
Okazuje się jednak, że tata pełni niewyobrażalnie dużą rolę w życiu dziecka i jego aktywna obecność przynosi szereg korzyści.
Dlaczego ojciec jest tak ważny?
Kontakt taty z dzieckiem jest istotny już w okresie życia płodowego. Więź z potomstwem rozpoczyna się od dotykania brzucha mamy, mówienia do dziecka. Pierwszy fizyczny kontakt po narodzinach dziecka powinien być momentem, w którym ojciec zaczyna aktywne uczestnictwo w jego życiu. W pełni zaangażowany tata, to tata obecny od pierwszych dni życia do osiągnięcia przez swoją pociechę pełnej dojrzałości. Co zatem jest ważne w powyższej roli? Przede wszystkim proste gesty, takie jak: przytulanie, bliskość fizyczna, noszenie dziecka, czytanie i rozmowa. Ojciec ma niezwykle duży wpływ na rozwój społeczny i intelektualny dziecka. Zaangażowany, okazujący uczucia i spędzający z dzieckiem czas tata zapewnia mu sprawniejsze nawiązywanie relacji międzyludzkich. Badania pokazują, że zaangażowany tata determinuje znacznie wyższe wyniki w nauce dziecka niż rodzic nieobecny. Dodatkowo ojciec wpływa na kształtowanie się tożsamości płciowej dziecka.
Rola ojca
Bycie tatą wymaga od rodzica dojrzałości emocjonalnej, ale również wsparcia ze strony społeczeństwa. Rola ojca jest równie ważna, jak rola matki i ma tak samo duży wpływ na całościowy rozwój dziecka. Istotnym aspektem jest także relacja obojga rodziców. Dziecko uczy się przez modelowanie (obserwację). W pierwszych latach życia obserwuje najczęściej najbliższych członków rodziny, szczególnie rodziców. Dziecko jest lustrzanym odbiciem rodziców- postępuje w taki sposób, w jaki postępują rodzice. Dlatego niezmiernie ważne są prawidłowe relacje między rodzicami, wzajemny szacunek, brak kłótni w obecności dziecka. W kontakcie z dzieckiem rodzice zawsze powinni mówić wspólnym językiem, a wszelkie niezgodności wyjaśniać bez obecności potomstwa. Sposób w jaki ojciec traktuje matkę swojego dziecka kształtuje w nim przyszły model relacji partnerskich.
Ważne jest, aby tata interesował się tym, co robi dziecko. Obserwował i reagował w każdej niepokojącej go sytuacji. Wrażliwy i opiekuńczy tata kształtuje dobrego, empatycznego i znającego swoją wartość człowieka. Zatem tato, jesteś bardzo ważny!
Prostym sposobem na budowanie więzi ojca z dzieckiem jest czytanie książek. Poniżej propozycja czterech pozycji, które dedykuję tatom.
Bibliografia:
Tubisz M., Rola ojca w procesie wychowania dziecka- aspekt prawno-psychologiczny
Malina J., Rola ojca we współczesnej rodzinie, 2018r.
Świderska M., Ojciec w opiece i wychowaniu dziecka, 2011r.
Lewicka M., Przemiany roli ojca we współczesnej kulturze . Implikacje pedagogiczne, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wydział Pedagogiki, 2020r.
Suska A., Rola ojca w rozwoju i wychowaniu dziecka, 2022r.
Bieńko M., Rola ojca w procesie „przedłużonego dorastania” dzieci, 2018r.
Reczek – Zymróz Ł., Znaczenie ojca w wychowaniu dziecka w młodszym wieku szkolnym, 2022r.
Sosnowski T., Konaszewski K., Od tradycyjnego do nowego modelu ojcostwa- potrzeba pedagogicznej zmiany, 2018r.
Aleksandra Kurkiewicz
